
Суглобовий синдром, що проявляється болями в суглобах різного характеру, патологічними змінами суглобових структур і оточуючих тканин, деформацію та дефігурацію суглобів, обмеження суглобових рухів, зміни оточуючих м’язів, сухожильно-зв’язкового апарату.

1. Найпершою ознакою при захворюваннях суглобів є біль. У механізмі ініціації велику роль відіграють механічні фактори:
Тут важливий нюанс-больові рецептори розташовані в суднах, фіброзній капсулі суглобів, кістковому періості, сухожильно-зв’язковому апараті. Однак їх немає у хрящах, менісках та внутрішньо суглобовій оболонці!!!
2. Другий важливий суб’єктивний симптом суглобового синдрому – обмеження рухів у суглобах. Ступінь проявів цієї ознаки зазвичай прямо пропорційний до тяжкості функціональних і органічних змін у суглобах.
Отож при наявності даних скарг зверніться до сімейного лікаря. У нашому закладі ви зможете отримати кваліфікований огляд і за потреби скерування до вузьких спеціалістів.
Об’єктивна кількісна оцінка вираженості болю найчастіше проводиться клінічно, а також за допомогою загальноприйнятих шкал (візуально-аналогових або вербально-аналогових). Найбільш відомі захворювання що супроводжуються суглобовим синдромом наведу нижче.
Ревматоїдний артрит. Пацієнти скаржаться на ранкову скутість у суглобах тривалістю понад 30 хв. Переважно уражаються дрібні суглоби кистей і стоп: п’ястково-фалангові, проксимальні міжфалангові. Результат патологічного процесу – неухильне руйнування хряща і суглобових поверхонь кісток.
Ревматичний поліартрит. Характерна ознака – суглобові прояви з’являються через 2,5–3 тиж. після перенесення ангіни, фарингіту. Уражаються переважно великі суглоби. Для болю характерні летючість, симетричність, швидка дія аспірину та інших НПЗП. Немає суглобової інвалідизації.
Деформуючий остеоартроз. Це мабуть левова частка від усіх пацієнтів з суглобовим синдромом. Уражаються в основному великі суглоби, може бути виражена деформація суглобів. Характерно:
Реактивний артрит. У розвитку цього захворювання простежується чіткий зв’язок з перенесеною інфекцією – гострим респіраторним захворюванням, кишковою чи урогенітальною інфекцією. Ураження суглобів відбувається за типом ураження 1-2 суглобів. Немає вираженої деформації суглобів. Відзначається сприятлива дія антибіотиків і НПЗП.
Подагра. Діагностичними критеріями є:
Справжньою «революцією» в лікуванні РА в останні роки стала розробка і впровадження в клінічну практику препаратів біологічної дії – генно-інженерних біологічних препаратів. Відповідна програма діє на базі ревматологічного відділення Обласної лікарні м. Івано-Франківська, наш центр має відповідну інформацію і контакти спеціалістів і допоможе, тим хто цього потребує потрапити на цю програму лікування.
Принципи лікування суглобового синдрому, пов’язаного з віковими змінами це: усунення больового синдрому та підтримка функції суглобів.
Для цього призначаються:
На жаль хондропротектори згідно доказової медицини не виправдали таких великих сподівань, які на них покладали.
Пам’ятайте, що основні побічні дії НПЗП пов’язані з впливом на шлунково-кишковий тракт та серцево-судинну систему, тому краще коли вам їх підбере сімейний лікар, самолікування тут недоречне.
Бажаю вам здоров’я, активного довголіття, хай ніщо не завадить вашим рухам до мрії.
Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook
СМИК Оксана Василівна,
лікар ЗПСМ

Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
Тел.: (03477) 2-70-30.