Суглобовий синдром у практиці сімейного лікаря

Суглобовий синдром, що проявляється болями в суглобах різного характеру, патологічними змінами суглобових структур і оточуючих тканин, деформацію та дефігурацію суглобів, обмеження суглобових рухів, зміни оточуючих м’язів, сухожильно-зв’язкового апарату.
1. Найпершою ознакою при захворюваннях суглобів є біль. У механізмі ініціації велику роль відіграють механічні фактори:
  • перевантаження суглоба;
  • розтягнення сухожильно-зв’язкового апарату;
  • подразнення внутрішньо суглобової оболонки;
  • порушення кісткового обміну;
  • запальні та вікові зміни хряща у суглобі.
  • Тут важливий нюанс-больові рецептори розташовані в суднах, фіброзній капсулі суглобів, кістковому періості, сухожильно-зв’язковому апараті. Однак їх немає у хрящах, менісках та внутрішньо суглобовій оболонці!!!
    2. Другий важливий суб’єктивний симптом суглобового синдрому – обмеження рухів у суглобах. Ступінь проявів цієї ознаки зазвичай прямо пропорційний до тяжкості функціональних і органічних змін у суглобах.

    Отож при наявності даних скарг зверніться до сімейного лікаря. У нашому закладі ви зможете отримати кваліфікований огляд і за потреби скерування до вузьких спеціалістів.
    Об’єктивна кількісна оцінка вираженості болю найчастіше проводиться клінічно, а також за допомогою загальноприйнятих шкал (візуально-аналогових або вербально-аналогових). Найбільш відомі захворювання що супроводжуються суглобовим синдромом наведу нижче.
    Ревматоїдний артрит. Пацієнти скаржаться на ранкову скутість у суглобах тривалістю понад 30 хв. Переважно уражаються дрібні суглоби кистей і стоп: п’ястково-фалангові, проксимальні міжфалангові. Результат патологічного процесу – неухильне руйнування хряща і суглобових поверхонь кісток.
    Ревматичний поліартрит. Характерна ознака – суглобові прояви з’являються через 2,5–3 тиж. після перенесення ангіни, фарингіту. Уражаються переважно великі суглоби. Для болю характерні летючість, симетричність, швидка дія аспірину та інших НПЗП. Немає суглобової інвалідизації.
    Деформуючий остеоартроз. Це мабуть левова частка від усіх пацієнтів з суглобовим синдромом. Уражаються в основному великі суглоби, може бути виражена деформація суглобів. Характерно:
  • 1. Нічний біль у суглобах.
  • 2. Біль при рухах у суглобах.
  • 3. Вранішня скутість.
  • 4. Обмеження руху і хрускіт у суглобах.
  • 5. Кісткові розростання в порожнині суглоба.
  • 6. Звуження суглобової щілини.
  • 7. Крайові остеофіти і вузлики.
  • 8. Болі після стану спокою.
  • Реактивний артрит. У розвитку цього захворювання простежується чіткий зв’язок з перенесеною інфекцією – гострим респіраторним захворюванням, кишковою чи урогенітальною інфекцією. Ураження суглобів відбувається за типом ураження 1-2 суглобів. Немає вираженої деформації суглобів. Відзначається сприятлива дія антибіотиків і НПЗП.
    Подагра. Діагностичними критеріями є:
  • підвищення вмісту сечової кислоти в сироватці крові більш 0,40 ммоль/л у чоловіків і 0,36 ммоль/л у жінок (що можна визначити згідно направлення сімейного лікаря у нашому закладі);
  • подагричні тофуси;
  • гострі раптові напади артриту з повною клінічної ремісією протягом 1–2 тижнів;
  • під контролем біохімічних показників крові. Зараз ми можемо робити великий перелік цих показників у нашій амбулаторії завдяки новому аналізатору.
  • Справжньою «революцією» в лікуванні РА в останні роки стала розробка і впровадження в клінічну практику препаратів біологічної дії – генно-інженерних біологічних препаратів. Відповідна програма діє на базі ревматологічного відділення Обласної лікарні м. Івано-Франківська, наш центр має відповідну інформацію і контакти спеціалістів і допоможе, тим хто цього потребує потрапити на цю програму лікування.
    Принципи лікування суглобового синдрому, пов’язаного з віковими змінами це: усунення больового синдрому та підтримка функції суглобів.
    Для цього призначаються:
  • рекомендації щодо зменшення маси тіла;
  • раціональнa фізичнa активность;
  • анальгетичні препарати (нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) у мінімальній ефективній дозі!);
  • лікарські засоби для зовнішнього застосування (НПЗП);
  • внутрішньосуглобове введення гормональних препаратів (ГКС).
  • На жаль хондропротектори згідно доказової медицини не виправдали таких великих сподівань, які на них покладали.
    Пам’ятайте, що основні побічні дії НПЗП пов’язані з впливом на шлунково-кишковий тракт та серцево-судинну систему, тому краще коли вам їх підбере сімейний лікар, самолікування тут недоречне.
    Бажаю вам здоров’я, активного довголіття, хай ніщо не завадить вашим рухам до мрії.

    Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook

    СМИК Оксана Василівна,
    лікар ЗПСМ
    Головний партнер проєкту – Долинська міська рада.
    Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
    Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
    Тел.: (03477) 2-70-30.

    Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

    *Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Долинська міська рада і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.

    Профілактика захворювань: що це і чому це так важливо?

    ro-ua.net
    commission.europa.eu
    Сімейний лікар – це саме та людина, яка знає про вас навіть трішки більше аніж ви самі: чим саме ви хворіли з дитинства, як переносите те чи інше захворювання, чи маєте ви алергію на якийсь лікарський препарат, чи не обтяжений ваш садковий анамнез, як впливають на ваш організм ваші шкідливі звички та багато іншого.
    Для того, щоб своєчасно виявити відхилення від норми здоров’я, необхідно відвідувати кабінет сімейного лікаря щонайменше один раз на рік. Існують так звані групи ризику, і якщо ви належите до однієї з них, контроль над вашим самопочуттям має бути ретельнішим, ніж у інших.
    Медичний профілактичний огляд, безсумнівно, є найкращим способом оцінити стан вашого здоров’я. Він спрямований на виявлення ранніх стадій розвитку захворювання (навіть до появи симптомів або ознак).

    Отож, якщо ви вважаєте, що вам варто обстежитись то перший хто вам в цьому допоможе це ваш сімейний лікар, який має можливість обстежити вас самостійно, а головне безкоштовно. Він може запропонувати вам:
    • поміряти артеріальний тиск (АТ). З 18 років варто перевіряти хоча б раз на 2 роки. Починаючи з 40 років артеріальний тиск варто вимірювати як мінімум раз на 1-2 роки. За наявності скарг та вже виявленого високого тиску – частіше, можливо, навіть щодня.
    • ЕКГ– допоможе швидко оцінити роботу вашого сердечка;
    • загальний аналіз крові. Раджу здавати раз на рік, в першу чергу це необхідно для контролю анемії. Ця порада загальна для всіх вікових груп.
    • визначення рівня холестерину. Якщо пацієнт має нормальний рівень холестерину, то перевіряти його можна раз на 5 років, але якщо особа має ризики: (генетичну схильність до підвищення холестерину, випадки раптової серцевої смерті в родині, перенесені запальні захворювання серця – то перевірку холестерину варто починати вже з 20 років.)
    • визначення рівня цукру в крові. Обстежитись на діабет навіть в юному віці варто людям в яких родичі хворіють на цукровий діабет та серцеві захворювання, або є зайва вага та коли ви плануєте вагітність.
    • на інфекційні захворювання: ВІЛ та гепатити. Раджу робити таке обстеження хоча б раз на рік, тим більше воно займає небагато часу.
    • Флюорографія або рентгенографія – як скринінговий метод масового профілактичного дослідження населення для раннього виявлення туберкульозу і раку легень проводимо 1 раз на рік.
    А для того щоб ширше і більш прицільно пройти обстеження, ваш лікар може скерувати до вузьких спеціалістів. Тут на допомогу йому прийдуть:
    – гінеколог – 1 раз на рік;
    – починаючи з 40 років, чоловікам варто проходити щорічний огляд в уролога;
    – до стоматолога варто навідуватись 1-2 рази на рік;
    – офтальмолога 1 раз на 2 роки;
    – мамографію проводять жінкам починаючи з 40 років.
    Такий профогляд дасть змогу вашому лікарю скласти всі пазли до купи і зробити висновок про ваш стан здоров’я.
    Будьте здорові! Поменше вам тривог в душі й на дворі …

    Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook

    ДРЕШЕР Марія Василівна,
    лікар ЗПСМ
    Головний партнер проєкту – Долинська міська рада.
    Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
    Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
    Тел.: (03477) 2-70-30.

    Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

    *Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Долинська міська рада і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.

    Щира подяка!

    5 березня 2023 року комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Долинської міської ради отримало 5 генераторів GERMAN STAHL. Дані генератори буде розміщено в сільських амбулаторіях центру.
    Висловлюємо щиру подяку німецьким благодійникам об’єднанню “Мережа Майдан” , головному державному санітарному лікарю області Руслану САВЧУКУ за безкоштовно надані генератори для забезпечення аварійного автономного живлення амбулаторій.

    Окремо висловлюємо подяку міському голові Івану Диріву у сприянні отримання вищевказаних генераторів. Дякуємо благодійникам за можливість під час відключень електроживлення безперешкодного забезпечення медичної допомоги населенню.
    Разом до перемоги! Слава Україні!

    Синдром подразненого кишечника

    ro-ua.net
    commission.europa.eu
    Синдром подразненого кишечника – це хронічне функціональне захворювання тонкого і товстого кишечника, що неодмінно пов’язано з зміною частоти випорожнень та консистенції калових мас. Зустрічається у 10% усієї популяції, проявляється болем в животі і порушенням ритму випорожнень, що не зумовлено органічними чи біохімічними змінами. Причина невідома. У 70-90% хворих спостерігаються психічні розлади.
    Важливо!! Думати про це захворювання треба лишень при виключенні інших органічних змін кишечника. Вирізняють форми: з діареєю, з закрепом і змішану.
    Біль в животі може бути постійний або рецидивуючий, гострим, спастичним, іноді нестерпним, але майже ніколи не будить хворого вночі. Після акту дефекації і відходження газів у хворого наступає полегшення. З іншіх абдомінальних симптомів спостерігаються здуття живота, бурчання, розтягнення м’язів живота.
    Важливо знати!! Діарея – це порушення функції кишечника, яке проявляється частим спорожненням – більше 3-х разів в добу.
    Закреп – це порушення функції кишечника, яке характерізується наявністю більше 2-х з перелічених ознак:
    1) евакуація вмісту кишечника < 3 разів на тиждень;
    2) виділення малої кількості калових мас під час дефекації (маса фекалій < 35 г/добу;
    3) виділення калових мас великої щільності, які ушкоджують ділянку заднього проходу;
    4) вісутність відчуття повного спорожнення кишечника після дефекації;
    5) потуги на виділення калових мас займають більше 25% тривалості акту дефекації;
    6) необхідність у сильних потугах або мануального втручання (пальцевого видалення калових мас). Стани-супутники: фіброміалгія, синдром хронічної втоми, синдром хронічного болю у спині, синдром хронічного тазового та головного болю, диспареунія (болючий статевий акт) у жінок, тривожність, депресія, функціональна диспепсія, функціональний закреп, ГЕРХ.

    Важлива інформація: наявність у пацієнта тривожних симптомів – «червоних прапорців»: дисфагія (порушення ковтання, блювання з домішками крові, чорний кал, лихоманка, немотивоване схуднення, анемія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ).
    В такому випадку необхідно звернутись до сімейного лікаря для проведення діагностики(обов’язково фіброколоноскопія пацієнтам старше 50 років без червоних прапорців і молодшим пацієнтам з наявністю їх. Запрошуємо вас для обстеження вашого здоров’я в наш центр надання первинної медичної допомоги. Фіброколоноскопія проводиться по направленню вашого сімейного лікаря на базі багатопрофільної лікарні м. Долина. Пам’ятайте: самолікування може на шкодити вашому здоров’ю!
    Стаття написана за допомогою ел. документів гастроeнтерології.

    Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook

    КОМАР Ольга Іванівна,
    лікар ЗПСМ
    Головний партнер проєкту – Долинська міська рада.
    Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
    Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
    Тел.: (03477) 2-70-30.

    Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

    *Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Долинська міська рада і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.

    Рак не спить…

    ro-ua.net
    commission.europa.eu
    А навіщо йти до лікаря, про що говорити, якщо «Скарг немає», або «Я вже років п’ять не була, і все нормально», «Тільки прийди до них, обов’язково щось знайдуть, а потім буду думати і мучитися … ». За цими фразами криється простий людський страх, який обов’язково повинен бути подоланий. Страх – поганий порадник. А скільки ж ще не виявлено, бо через побоювання «підхопити вірус» люди досі не йдуть на огляд до лікарів. Тим самим вони дають хворобі розвиватися і ми вже спостерігаємо «хвилю» виявлення пізніх раків», яка може спричинити епідемію онкологічних захворювань.

    Як результат – спостерігаємо зменшення кількості пацієнтів, у яких діагностують рак. На перший погляд це здається хорошою новиною, бо наче намітилася позитивна динаміка. Однак це оманлива ситуація. Адже, на жаль, люди не почали менше хворіти, знизилася саме кількість виявлених випадків пухлин. Чоловіки частіше хворіють на рак, ніж жінки. Перша п’ятірка онко захворювань серед чоловіків практично не змінюється вже кілька років: рак легень, новоутворення передміхурової залози, захворювання шкіри ободової та прямої кишки і шлунка.
    Серед жінок «лідирує» рак молочної залози, злоякісні новоутворення шкіри, рак тіла та шийки матки. На сьогодні ВООЗ визначає, що рак – це одна з провідних причин смерті у світі. Збільшується кількість раків візуальних, зовнішніх локалізацій – тих, які лікарі первинної ланки можуть виявляти на ранніх етапах, адже це не потребує якогось високовартісного обладнання. Це рак щитовидної залози, шкіри, ротової порожнини, молочної залози. У всьому цивілізованому світі прийнято з певною періодичністю проходити профілактичний огляд, виконавши по протоколу невеликий перелік обстежень.

    Очевидно, потрібні пояснення, що включає в себе стандартний онкопрофогляд:
  • довірлива розмова з лікарем;
  • обєктивне обстеження (аускультація, пальпація, огляд шкірних покривів, який спрямований на виявлення онкологічних процесів на шкірі в недоступних для самоогляду місцях. Огляд молочних залоз і периферичних лімфатичних вузлів і щитовидної залози. Спеціальна методика огляду дозволяє виявити проблемні області і своєчасно направити на додаткові методи обстеження (УЗД, мамографія) або до вузького спеціаліста. Навчання самоогляду);
  • дослідження фізичних функцій організму (артеріальний тису, пульс, сатурація кисню, електрокардіографія).
  • лабараторна діагностика. Флюорографія або рентгенографія як скринінговий метод масового профілактичного дослідження населення для раннього виявлення туберкульозу і раку легень.
  • Консультація з лікарями суміжних спеціальностей (гінеколог та хірург).
  • Ну і звичайно ж інструментальні методи дослідження.
  • Діагностичні можливості УЗД добре реалізуються в діагностиці первинних та вторинних пухлин і супутньої патології внутрішніх органів. Ендоскопічна діагностика є найбільш інформативним методом дослідження органів шлунково-кишкового тракту.
    Мамографія (дослідження молочних залоз) – дозволяє з точністю до 98,1% виявити злоякісні новоутворення на ранніх стадіях патологічного процесу задовго до появи першої клінічної симптоматики. Проходимо щороку, починаючи з 40-річного віку.
    Для профілактики онкологічних та інших захворювань існують універсальні медичні рекомендації:
  • виключити куріння і вживання алкоголю;
  • вживати різноманітну і здорову їжу на основі рослинних продуктів і з низьким вмістом жирів. Обов’язкова присутність у раціоні овочів і фруктів, що забезпечують організм рослинною клітковиною, вітамінами та речовинами, що мають протипухлинну. Обмежити вживання копчених, смажених і консервованих продуктів. Надавати перевагу тушкованій, вареній чи приготованій на пару їжі;
  • регулярно займатися спортом і підтримувати оптимальну вагу. Надмірна вага є чинником ризику розвитку багатьох злоякісних пухлин;
  • дотримуватися режиму сну. Міцний нічний сон також зробить свій внесок у поліпшення опірності організму онкологічному процесу;
  • обмежити вплив сонячних променів.
  • Онкозахворювання нерідко виникають на тлі тривалих хронічних процесів, названих передпухлинними. Наприклад, злоякісним пухлинам шлунка в 15% випадків передували довго існуючі виразки, хронічний атрофічний гастрит, у 30% випадків раку молочної залози – фіброаденоми, в 42% раку шийки матки – незагоєні ерозії. Те ж можна сказати про рак прямої кишки (поліпи, тріщини), порожнини рота, нижньої губи (хронічні виразки), раку шкіри (хронічні травми, трофічні виразки, келоїдні рубці).
    За сьогоднішніх умов кожен має зрозуміти, що ніхто, крім нас самих, не подбає краще за власне здоров’я. Тож введіть у своє життя профілактичні огляди організму. Не для того, щоб почути страшний діагноз, а перш за все переконатися, що ви здорові, й бути спокійними. Із досвіду лікаря, скажу: страшно не дізнатися, що є захворювання, страшно його ігнорувати. Своєчасне звернення рятує життя…
    Будьте здорові!

    Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook

    ДРЕШЕР Марія Василівна,
    лікар ЗПСМ
    Головний партнер проєкту – Долинська міська рада.
    Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
    Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
    Тел.: (03477) 2-70-30.

    Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

    *Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Долинська міська рада і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.