Мовчазний ворог

Опубліковано Дуплеца Мар'ян на

Сьогодні бесіду поведемо про хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), яке займає особливе місце в переліку захворювань органів дихання, так як становить значну медичну, економічну та соціальну проблему, перебуває на четвертому місці серед всіх причин смерті.
ХОЗЛ – це повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, для якої характерним є порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному видиху.
ХОЗЛ – це екологічно обумовлене захворювання, яке розвивається під впливом так званих факторів ризику, що запускають механізми розвитку даної хвороби. Хочу акцентувати найбільшу увагу на тютюнопаління (активне і пасивне), як один з основних і найбільш небезпечних та агресивних факторів (90% курців страждають на ХОЗЛ). У курців легені «старіють» швидше. Особливо небезпечним є тютюнопаління у підлітковому віці, серед жінок( жінки більш сприйнятливі до тютюнового диму, ніж чоловіки).
До Інших факторів ризику належать: забруднення повітря всередині приміщень (згорання біопалива, вугілля) без адекватної вентиляції, зовнішнє забруднення повітря (вихлопні гази автотранспорту), промислові викиди заводів і фабрик, професійні шкідливості (пил, хімічні речовини, гази, дим). Також має значення спадкова схильність, часті запальні захворювання органів дихання в дитячому віці.

Чому ж хронічне обструктивне захворювання легень часто називають «мовчазним ворогом»? Особливість полягає в тому, що протягом тривалого часу воно перебігає безсимптомно (без клінічних ознак), в усякому разі хворі люди активних скарг не подають. Хронічний кашель – найбільш ранній симптом, що з’являється у віці 40-50 років. Спочатку він епізодичний, далі може бути постійний, супроводжується виділенням не великої кількості харкотиння, переважно в ранкові години. Задишка є основним симптомом ХОЗЛ. Виникає в середньому на 10 років пізніше появи кашлю і є головною причиною, з приводу якої переважна більшість хворих звертається до лікаря. Спочатку задишка виникає при фізичному навантаженні, з часом має стійкий та прогресуючий характер і в найбільш важких випадках ускладнює виконання найпростіших побутових дій (одягання, вмивання).
Для підтвердження діагнозу ХОЗЛ необхідно проведення простого обстеження-спірометрії, що визначає, наскільки глибоко людина може дихати і наскільки швидко повітря може проходити до легенів та виходити з них. Отже, якщо вас турбує постійний кашель, виділення харкотиння, задишка, а також вплив будь якого з вказаних вище факторів ризику, потрібно провести спірометрію.
На початку я зауважила, що ХОЗЛ є не тільки медичною, а й соціальною та економічною проблемою. Поясню чому. Сучасні препарати для лікування ХОЗЛ є дороговартісні, а щоб досягти доброго результату в лікуванні, воно повинно бути тривалим та безперервним. Це веде за собою великі фінансові витрати.
З 1 листопада 2022 року в програмі «Доступні ліки» внесено в перелік препарати для лікування ХОЛЗ. За детальною інформацією звертайтесь до сімейного лікаря. А як запобігти даному захворюванню? Раджу: позбутися шкідливих звичок (тютюнопаління), використовувати при роботі індивідуальні засоби захисту (маски, респіратори), по можливості, уникати переохолоджень, контакту з хворими на гострі респіраторні інфекції, а також вакцинуватись від грипу та інших вірусних захворювань.
Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковна, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя. Тому звертайтесь до свого сімейного лікаря при перших ознаках хвороби для огляду, проведення необхідних обстежень та призначення лікування.

Цю та інші статті можна читати на нашій сторінці на Facebook

РОМАНЮК Ірина Валентинівна
лікар ЗПСМ
Головний партнер проєкту – Долинська міська рада.
Е-mail: rada.dolyna.info@gmail.com
Адреса: проспект Незалежності, 5, м. Долина.
Тел.: (03477) 2-70-30.

Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

*Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність Долинська міська рада і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020.

Категорії: Блог

0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *